Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hobbit - streszczenie

Bard będzie w stanie łatwiej wypracować jakieś porozumienie z krasnoludami. Przebywając w obozie, Bilbo spotkał też Gandalfa i elfy, którzy pochwalili jego bohaterstwo i odwagę.

17. „Chmury pękają”

Nazajutrz do Thorina przybył król elfów i Brad, pokazując Arcyklejnot, który otrzymali. Bilbo przyznał się do kradzieży. Thorin chciał go za to zabić, ale w obronie Bilba stanął Ganadlf. Bilbo przeszedł na stronę ludzi i elfów.

W końcu udało się zawrzeć porozumienie – Thorin miał oddać ludziom czternastą część skarbu. Rankiem Bard miał przybyć po swoją część.

Następnego dnia pod Samotną Górą zjawiły się oddziały Daina, sprzymierzeńca Thorina. Nie udało im się jednak przedostać do obleganej Góry. Niedługo potem krasnoludy zaatakowały żołnierzy z Miasta na Jeziorze i inne elfy. Nagle niebo rozwarło się i pojawiły się na nim liczne błyskawice. W tym momencie Gandalf oznajmił wszystkim, że niedługo pod Samotną Górę przybędą oddziały Bolga – syna wielkiego Goblina i  wargów. Wzywał więc krasnoludy, by połączyły swoje siły z elfami i ludźmi. Rozpoczęła się Bitwa Pięciu Armii. W jej trakcie Bilbo założył pierścień i stał się niewidzialny. Uderzony kamieniem, nagle stracił przytomność.

18. „Droga powrotna”

Kiedy Bilbo się ocknął, zobaczył, że walka już się skończyła. Gandalf zabrał go do Thorina, który przeprosił Bilba, za chwilę skonał.

Bilbo dowiedział się o porażce goblinów i wargów, którzy przegrali również dlatego, że ludziom, elfom i krasnoludom pomogły orły. Krasnoludom pomógł też Beorn, który zabił Bolga. Skarb został uczciwie podzielony, a Bilbo wyruszył w drogę powrotną do domu, po drodze oddając też królowi elfów naszyjnik i przepraszając go za dokonaną kradzież.

19. „Ostatni akt”

Gandalf i Bilbo powrócili do doliny Rivendell. Po krótkim odpoczynku w domu Elronda Bilbo ruszył z Gandalfem