Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hobbit - streszczenie

odwagi Bilba.

14. „Ogień i woda”

Rozwścieczony Smaug postanowił podpalić Miasto na Jeziorze. Okazało się, że władca miasta nie miał w sobie na tyle odwagi, by chronić poddanych. Mieszkańcy sami musieli się bronić. Udało im się jednak pokonać smoka  – Bard dowiedział się o jego czułym punkcie pod lewą piersią i tam właśnie ugodził go strzałą. Chciał też pomóc władcy odbudować zniszczone miasto. Zaprzyjaźnione elfy dowiedziały się o ukrytych w mieszkaniu smoka skarbach i w ten sposób rozpoczął się wspólny marsz w kierunku Samotnej Góry. Bard zorganizował wojsko i również ruszył, aby bronić skarbów.

15. „Chmury się zbierają”

O tym, co działo się w Mieście na Jeziorze, nie wiedział ani Bilbo, ani krasnoludy. Niepokoiły ich natomiast dziwnie zachowujące się ptaki. Nagle nadleciał kruk Roak i opowiedział Bilbowi o tym, że smok został zabity, ale ludzie i elfy dowiedziały się o skarbie i zdążają po niego do Samotnej Góry.

Krasnoludy, Bilbo i Thorin postanowili zorganizować obronę. Thorin polecił krukowi wezwać do obrony Daina z Żelaznych Wzgórz (swojego kuzyna). Krasnoludy przygotowywały się do bitwy. Po upływie czterech dni zobaczyły w oddali armię nieprzyjaciela.

Do krasnoludów przybył Bard i poprosił Thorina, by ten pomógł mu w odbudowie miasta. Ludziom natomiast udało się dotrzeć do Samotnej Góry, jednak krasnoludy nie chciały oddać im swojego skarbu. Thorin też był tego zdania – nie pomogły negocjacje z Bardem. W końcu rozpoczęło się oblężenie Samotnej Góry.

16. „Nocny złodziej”

Pewnego razu Thorin szukał Arcyklejnotu, który nie wiadomo gdzie się zapodział. Okazało się, że ten najcenniejszy dla krasnoludów klejnot zabrał Bilbo, który postanowił wybrać się z nim do obozu przeciwników.

Bilbo oddał klejnot ludziom z obozu, a dokładanie Bardowi. Wiedział bowiem, że mając ten klejnot,