Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hobbit - streszczenie

podróży.

11. „Na progu”


W końcu po dwóch dniach drużynie udało się dotrzeć do Samotnej Góry. Należało teraz tylko odnaleźć wejście do siedziby smoka. W pobliżu drzwi założyli obóz. W końcu Bilbo odkrył sposób ich otworzenia – przypomniał sobie wróżbę i dzięki promieniom księżyca odnalazł dziurkę od klucza, który miał przy sobie Thorin. Drzwi się otworzyły i udało się wejść do siedziby smoka.

12. „Na zwiadach w obozie wroga”

Jako pierwszy do siedziby wkroczył Hobbit, który po przejściu ciemnego tunelu trafił w miejsce, gdzie wśród złota i skarbów spał smok Smaug. Hobbit odważył się porwać leżący na ziemi puchar i z nim uciec. Spowodowało to gniew smoka, który odnalazł złodziei. Przerażone krasnoludy schowały się w tunelu, zatrzaskując za sobą drzwi. Tutaj spędzili noc.

Nad ranem Bilbo znów planował udać się do smoka. Tym razem zamierzał jednak znaleźć jakąś jego słabość. Odkrył, że czuły punkt smoka znajduje się na jego brzuchu, pod lewą piersią. Podczas rozmowy ze smokiem Bilbo wyjawił mu, w jakim celu przybywają tu krasnoludy. Smaug jednak znów zaatakował – wyleciał z jaskini i zamierzał spalić całe miasto. Drużyna wciąż przebywała w tunelu. Ich położenie było z każdą chwilą coraz gorsze.

13. „Smauga nie ma w domu”

Smaug przysypał wejście do tunelu kamieniami. Krasnoludom pozostało odnalezienie siedliska smoka. Bilbo ruszył jako pierwszy. Wykorzystując to, że smoka nie było wtedy w jego siedzibie, krasnoludy dokładnie obejrzały swoją dawną twierdzę. Bilbo natomiast odnalazł Arcyklejnot (Serce Góry). Kontynuował poszukiwania Głównej Bramy, która wyprowadziłaby ich na zewnątrz. W końcu udało mu się odnaleźć wyjście i wszyscy opuścili jaskinię.

Gdy znaleźli się w bezpiecznej odległości od mieszkania smoka, założyli obóz i udali się na spoczynek. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem