Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hobbit - streszczenie

że muszą przenieść się do samotnej skały do domu Beorna (był to pewien czarodziej, który potrafił zamieniać się w niedźwiedzia). Pouczył też towarzyszy, jak mają zachowywać się w jego domu.

Beorn był wobec nich nieco podejrzliwy, ale gdy dowiedział się, że zabili oni Wielkiego Goblina, stał się bardziej przychylny (również dlatego, że gobliny zamierzały zemścić się na Gandalfie). Ugościł ich więc i zaoferował swoją pomoc – podarował im zapasy żywności i odprowadził do Mrocznej Puszczy.

Krasnoludy i Bilbo byli jednak zaniepokojeni tym, że teraz znów muszą rozstać się z Gandalfem. Ten ostrzegł ich, by nie zbaczali z drogi w puszczy i zostali sami, zdani tylko na swoją odwagę.

8. „Muchy i pająki”

Uczestnicy wyprawy zagłębiali się coraz dalej w Mroczną Puszczę, ale droga z każdym kolejnym krokiem stawała się coraz węższa i trudno było nią iść. Nagle dotarli do rzeki, ale przypomnieli sobie słowa Gandalfa, który przestrzegał ich przed piciem czarnej wody. Nie mogli oni również się w niej zanurzać, dlatego postanowili znaleźć most. Okazało się jednak, że był zniszczony. W pewnym momencie Bilbo ujrzał na drugim brzegu łódź. Krasnoludy zaczęły więc ją przyciągać, a kiedy im się to udało, zaczęli się przeprawiać.

Byli już niemal na drugim brzegu, gdy z zarośli niespodziewanie wyskoczył jeleń, który bardzo ich przestraszył. Thorin postrzelił go z łuku, w tym momencie Bombur wypadł z łódki. Wyciągnięto go, ale zapadł on w kilkudniowy sen, więc trzeba go było przez całą drogę nieść.

W trakcie długiej, uciążliwej wędrówki wygłodzeni towarzysze stracili nagle orientację, a nawet zgubili Hobbita, który przeraźliwie wystraszony wołał ich w ciemnościach.

W nocy rozmyślał o swojej szczęśliwej przeszłości, gdy żył sobie spokojnie w norce, a kiedy wreszcie zasnął, został znienacka zaatakowany