Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hobbit - streszczenie

miecze odnalezione w jaskini trolli. Miecz Thorina nazywał się Orkrist („pogromca goblinów”), a ten, który wziął Gandalf – Glamdring (czyli „młot na wroga”).

Kiedy nastał wieczór, Elrond odkrył przed nimi tajemnicę run na mapie, czytając tajemnicze litery księżycowe. Napis głosił: „Stań na szarym głazie, kiedy drozd dziobem zastuka (…), a zachodzące słońce ostatnim promieniem dnia Durina wskaże ci dziurkę od klucza”.

Wraz z nastaniem ranka drużyna wyruszyła w dalszą podróż.

4. „Górą i dołem”

Podczas wędrówki po Górach Mglistych dopadła ich straszliwa burza. Na szczęście jednak Fili i Kili odnaleźli jaskinię, w której można było się bezpiecznie schronić. Wszyscy udali się więc na spoczynek, tylko Bilbo nie mógł zasnąć. Wpatrywał się w skalną ścianę i nagle ujrzał, że wychodzą z niej gobliny. Zaraz potem wszyscy zostali przez nich porwani. Nie było z nimi tylko Gandalfa, który gdzieś zniknął.

Gobliny zaprowadziły Bilba i krasnoludy przed oblicze Wielkiego Goblina. Nagle z powodu rażącego światła wszystkie gobliny uciekły w popłochy. Okazało się, że to sprawka Gandalfa, który po raz kolejny przyniósł wybawienie swojej kompanii. Tymczasem miecz Thorina zapłonął i udało się zabić Wielkiego Goblina. Podczas ucieczki krasnoludy zapomniały o Hobbicie, który w ciemnościach stracił przytomność.

5. „Zagadki w ciemnościach”

Bilbowi udało się odzyskać przytomność. Ruszył przed siebie, a po drodze odnalazł metalowy pierścień. Postanowił go schować do kieszeni, sądząc, że kiedyś mu się przyda. Nagle poczuł pod stopami wodę i domyślił się, że dotarł do podziemnego jeziora. Na jego środku znajdowała się była wyspa, w której mieszkał Gollum. Okazało się, że miał wyłupiaste oczy i lubił zagadki.

Widząc w ręku Hobbita miecz, zaproponował mu zabawę w zagadki. Bilbowi udało się wygrać, gdyż zapytał